PS: Ну погоди!

12. května 2012 v 21:26 | Kví-Kví |  Scores!
Sledovat ruskou sbornou na letošním mistrovství je radost. Vyloženě bonbónek pro každého hokejového fanouška.
Ne náhodou jsou taky Rusové jediným týmem, který zatím prochází celým turnajem neporažen.
Zítra je čeká zápas s Českou republikou, utkání bedlivě sledované především českými fanoušky.


Ačkoliv má sborná zatím plný počet bodů, rozhodně se nedá říct, že by hráli bez zaváhání. Historie se ale neptá a klíčové je, že Rusové se ze svých chyb umí poučit a předváděná hra je víc než koukatelná, napínavá a má náboj.

Strašně moc se toho namluví o Malkinovi, Datsjukovi a Varlamovovi a je to zcela logické, ale myslím si, že ruská soupiska nabízí mnohem víc a jsou na ní i učiněné poklady.
Když bych měla začít pěkně od zadu, dvojku Varlamovovi dělá Konstantin Barulin, bývalý brankář Atlant Mytišči, nově pak AK Bars Kazaň. Kupodivu poměrně často jsou tu tendence diskutovat, kdo že by vlastně měl být jednička, ale já si myslím, že je to u nich celkem jedno. Barulin za poslední roky víc než dobře ukázal, že ví, co dělá, což potvrzují i několikeré nabídky z NHL, které odmítl především kvůli rodině. Místo trojky přísluší Michailu Birjukovovi, ale dost pochybuji, že se do brány dostane jindy, než při rozbruslení. Což je možná trochu škoda, ale dalo se s tím počítat.

V obraně bych zmínila především své chlapce ze SKA - Děnise Děnisova a Dimu Kalinina.
Děnis Děnisov už dal za sbornou na tomhle mistrovství dva góly a jeho hra vypadá stejně solidně, jako v klubu. Řekla bych ale, že celkem dojíždí na svého partnera v obraně - Jevgenije Medvěděva. Medvěděv totiž nehraje zrovna dvakrát dobře pozičně, z čehož vzniká přečíslení a nebo se zcela odkrývají útočníci. Na druhou stranu ale přináší góly, otázkou však je, jak moc platné to bude hlouběji v turnaji, kdy se bude hrát především ze zajištěné obrany.
Dmitri Kalinin hraje už na svém devátém mistrovství světa v kariéře a pokud se nemýlím, je to v tomhle ohledu nejzkušenější hráč sborné. K jednomu gólu přidal tři asistence, a co se plus mínus týče, mezi obránci to vede s +6. Parťáka mu dělá Alexej Jemelin, který má za sebou svou první sezónu v NHL. Nikdy se nebál hrát do těla a jeho zahraniční angažmá ho ještě víc otrkalo. Na kontě má jeden gól a jednu asistenci, k tomu krásných +5.
Další stálicí je Jevgenij Birjukov, který ale na přelomu dubna a května bojoval s nějakou virózou či infekcí a nastoupil až do už probíhajícího šampionátu.

Poněkud smíšené emoce ve mně vyvolává kapitán týmu Ilja Nikulin, protože nejsem zrovna velký fanda jeho hokeje. Dopředu hraje výtečně, dozadu mi přijde, že občas celkem propadá. Navíc má tendenci dělat poměrně hloupé fauly.
Tak trochu zklamání je Nikita Nikitin, který je sice jeden ze zástupců NHL, ale jeho hra nevycházela už na EHT a po návratu Birjukova ho z první lajny přesunuli až na čtvrtou, kde se potkal s Rjasenskim, který má zatím na kontě dva zápasy a vidět ho nebylo. Což je vlastně u defenzivního beka víc než dobře.

V předních řadách chybí klasická jména jako Alexandr Radulov nebo Ilja Kovalčuk (který prohlásil, že poprvé nejede na mistrovství a je to vlastně docela sranda), ale nakonec to vlastně ničemu nevadí jenom tu nad tím někteří brečíme.
Velmi pěkný hokej předvádí oba zástupci Omsku - Alex Popov a Alex Pěrežogin. Popov má celkem šest bodů (2+4) a Pěrežogin jen o jeden méně (2+3). Zatímco Pěrežogin vyniká hlavně v koncovce, Popov je schopný tvořit hru a šance.
Nováčkem je Sergej Širokov, který si prošel všechny etapy EHT a původně měl být součástí top lajny s Radulovem a Zubovem. Nakonec bylo všechno jinak, ale Širokov i tak předvádí jistou hru na obou koncích ledu.
Známou neznámou je Nikolaj Žerděv, kterého se všichni bojte, tak!
A určitě možná jsem zaujatá, ale nejvíc se mi na ledě líbí dvojce Alexandr Svitov a Jevgenij Ketov. Sanju tu rozebírat nebudu, ostatně dělám to celý rok, ale o Ketovovi něco málo řeknu. Pravdou je, že toho opravdu bude spíš málo, než něco, protože jsem ho až do EHT v Brně vůbec nijak neregistrovala. Ukázal ale, že umí krásně tvořit hru, což podporuje rychlostí a stabilitou. Dojem ze čtvrté lajny mi ale celkem kazí Děnis Kokarev, který hraje trochu moc na sebe. A přitom zrovna s těma dvěma, co tam má, by se dalo parádně kombinovat.


Obzvlášť výjimečný byl včerejší zápas proti Švédsku. Kdo neviděl, může zaplakat. Já se tu v tom moc nimrat nechci, jenom snad poznamenám, že letos není dobrý nápad snažit se Rusko vyprovokovat. Švédi se o to včera pokusili a skončilo to tak, že nervy ruply jim, Jemelin je tam všechny vytrollil a Švédsko ztratilo svůj pěkný náskok 3:1 a prohrálo 3:7.
Tváří celého švédského výkonu byl Johan Franzén, autor jednoho gólu a všech potyček. A taky hráč, na kterém se jak Jemelin, tak Kalinin nachytali. Oba ruští obránci dneska museli na slyšení před disciplinární komisi. Jemelin protože vzal Franzéna přes koule v závěru jejich pošťuchování před Varlamovem. Dostal za to stop na jeden zápas a proti Čechům nenastoupí. Dmitri Kalinin se před komisí ocitl kvůli tomuto a dostal stop na tři zápasy - nehraje tedy proti Čechům, Itálii a ve čtvrtfinále. Byl to rozhodně nejblbější vtip, který tenhle deštivý sobotní den slyšel. Sám Dima incident komentoval tak, jak se to i událo - tedy že celé to bylo neúmyslné a on se jenom snažil chránit vlastního brankáře. Hokej se musí hrát strašně blbě, když za každou ptákovinu dostanete stopku, i když se jenom zastáváte spoluhráče...
Celý třízápasový ban pro toho Dána, co vrazil Kutláka na hrazení, se teď jeví jako docela slušná urážka. Aspoň mně to tak teda připadá, názor si udělejte vlastní. Samozřejmě, pro český tým je to dobrá zpráva, i tak místy dost nejistá ruská obrana přišla o celej jeden pár, a to rovnou ten nejlepší.
Položme se na otázku, proč diskvalifikace nepotkala i Franzéna, který byl původcem všech provokací, napadl největší ruskou hvězdu a před Varlamovem si počínal víc než nevybíravě?


Zápas Česko - Rusko proběhl na EHT v překvapivém klidu. S napětím očekávám, jak to bude zítra. Kdo mě zná, ví, že mám very soft spot pro sbornou, ale že Češi jsou pro mě jedničky. Tyhle zápasy jsou pro mě vždycky strašně o nervy.
Hlavně se mi, chlapci, nezraňte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eleanor | Web | 13. května 2012 v 0:58 | Reagovat

Ano, to je hlavní. Taky pevně doufám, že tento zápas proběhne tak nějak v poklidu.

2 Black | Web | 13. května 2012 v 11:41 | Reagovat

Ač se mi hra ruské sborné velice líbí, nefandím jí, spíš naopak. Nevím, proč tomu tak je, historie, výchova..těžko říct. Ovšem fakt je, že letos to tak horké není, protože ti, jež nemůžu vystát, nedorazili, takže jejich zápasy sleduju s chutí, nikoliv s pachutí, byť jim ani tak nepřeju.

Vzhledem k hokeji, jaký praktikuje jejich trenér, jehož jméno si ne a ne zapamatovat, žádné velké provokace a potíže nečekám. Naši nejsou tak blbí, aby začali provokovat jako Švédi (netuším, co to zrovna je popadlo), není tak Bykov, aby na ně posílal Arťu (i když ten mi tam fakt chybí, když si zrovna nehrál na parní válec bez pravidel, tak byl fajn) takže to bude jen vyhecovanější zápas, nic víc.

Stopka na jeden zápas budiž, na ty tři je to směšné. Za co? A pravda, Franzén z toho neměl vyjít tak lehko. Že dělají bordel rozhodčí, stane se. Ale už i komise? Ale kuš.

3 Elll7 | Web | 13. května 2012 v 20:22 | Reagovat

Popravdě jsem už za stavu 3:1 pro Švédy nevěřila v nějaký obrat, protože Švédi hráli fakt dobře, ale pak přišli provokace, pan Malkin a všechno nějak dohromady. Byl to parádní hokej! Jeden z nejlepších, kterej sem zatím doposud na tomto šampionátu viděla.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.