SKAndál

5. února 2012 v 18:51 | Kví-Kví |  Scores!
Naposledy, když jsem věnovala celý článek SKA Petrohrad, měli tak trochu krizi. Čekal je domácí zápas s D-Moskva a Torpedem. Co jsem o nich nepsala, stihli ukončit svou sérii na výjezdu, aby se jich následně zhruba polovina odpravila do reprezentací dle své národnosti.

Oba domácí zápasy skončily přesvědčivými výhrami - 5:1 nad Dynamem Moskva a 8:3 na Torpedem Nižnij Novgorod.
Fun fact: Pan Arťuchin zásadně nedává góly během výher s velkým rozdílem. Anyway, tým se vypravil na výjezd po východní konferenci s dobrou náladou a prvním místem v tabulce KHL v kapse. Čekali je těžcí soupeři, ale jak se říká - nepřátel se nebojme a na množství nehleďme.

Začalo to posledního ledna na ledě AK Bars Kazaň. S přehledem nejlepší a nejnapínavější zápas celého měsíce a výhra 6:5 po nájezdech, prostě kouzelné a zábavné až do konce. Kdo neviděl, zaplakal nebo si to stáhnul. Byl to festival skillz a mých nejoblíbenějších old school hvězdiček. Ofenzivní kouzla byla taková, že nakonec vyhnala z brány oba brankáře - Ježova i na druhé straně Kasutina, aby je nahradili o poznání zkušenější gólmani Sokolov a Vehanen. To jsem ale celkem rozpitvala v minulém článku, takže nechme to už.

Hra s Metallurgem Magnitogorsk by bývala nabídla zajímavý bratrský souboj, kdyby Sergej Fedorov netrucoval. A taky by nabídla jasné tři bodíky pro SKA, kdyby chlapcům nepřerostl jejich lážo plážo hokej přes hlavu. Ztratit vedení o tři góly je jedna věc. Neodpovědět ani jedním a nakonec prohrát 3:4, to už je věc druhá. Šanci v bráně dostal pro změnu Kuba Štěpánek, který doléčil menší zranění. Jeho chyba to nebyla, tým před ním absolutně zkolaboval, a proto úvahy expertů a zasloužených trenérů o tom, jak měl vystřídat, moc smysl nedávají. Pravda, mohl zachytat Sokolov, ale takové coby a kdyby... nah.

Následovala Jugra Chanty-Mansijsk, který je takový... šedý kůň soutěže, protože se o ní ví, ale pořád je brána jako nováček a nakonec většinou překvapí. Zabojovali statečně a zápas dotáhli až do nájezdů, kde ale podlehli brankářskému umění Ilji Ježova. Ten kluk je tak ósom, že by z toho jeden brečel.
Proti Jugře se taky vrátil na led fantom petrohradských skyboxů, Maxim Afinogenov. A hurá rovnou do první lajny, odkud vyhodil Viktora Tichonova. Hm, ok. Tři měsíce nehrál, budiž mu jakési nedostatky v jeho hře odpuštěny, řekla jsem si... Já blbáááá!

Na závěr krasojízdy od Kazaně po Sibiř se moji chlapci střetli s Avangardem Omsk.
A začali pěkně blbě, po první třetině prohrávali 0:2. Čekala jsem, že do další třetiny nastoupí napumpovaní a oni místo toho dostali další gól. Úvod poslední dvacetiminutovky načal slibně Dima Kalinin další epickou střelou od modré, jenom aby vzápětí náskok zase navýšil Roman Červenka. Fakt not cool, Lomčo! Někdy po půlce dal Omsk pátej gól a celé to vypadalo dost jasně, jenže já si pořád říkala, že sedm minut je fakt hodně času. Taky jsem si říkala, že jsem strašně naivní, když dojde na SKA, protože fakt hráli jak kdyby puk viděli prvně.
Ale s necelými čtyřmi minutami do konce Jevgenij Arťuchin vystřelil, střela se odrazila k Višněvskému a ten se trefil. 5:2 a tým to epicky nakoplo. Uběhly další dvě minuty, které měli SKA pevně v rukou, pak se do toho opět vložil Arty a z naprosto nádherné a dokonalé přihrávky Fedora Fedorova z pádu snížil na 5:3, a to prosím v oslabení.
Zbylá minuta dvacet se vlekla straaaašněěěě pooomaaaluuu a zároveň strašně rychle. Ale nic už se nestalo.

Zápas dovedl k několika poznatkům:
  • Max Afinogenov je ze všech přeplacených útočníků v KHL ten nejvíc... jak to říct hezky? Na první lajnu se prostě nehodí, nehodil se tam předtím a nehodí se tam teď. Mnohem platnější je tam Tichonov. Dala bych Maxe ke Švédům, protože s těma je skvělej každej. A nebo na čtvrtou lajnu k Tarasenkovi, můžou si tam spolu hvězdit.
  • Kuba Štěpánek nejspíš měl po třetím gólu vystřídat. Spíš určitě. Góly nebyly jeho chyba, ale taky bylo vidět, že pak už nechytal dost v klidu.
  • Arty má momentálně tři góly v oslabení. Čtyři v přesilovce. Osm v rovných sestavách. K tomu osm asistencí. To je dohromady 23 bodů za 44 zápasů. Jsem pyšná :D
  • Ztratil se Děnis Děnisov. Kdo ho najde, nechť mě kontaktuje, domluvíme se na odměně.
  • Ivan Něprjajev se poloztratil, v zápase s Jugrou ho trefili do hlavy a meh. Dneska nehrál.
  • That awkward moment... když lajna Rybin - Fedorov - Arťuchin táhne svou bojovností celý tým a nakonec ho vezme nejblíž vítězství, jak vůbec může jedna lajna, když nikdo jinej nehraje. Ahhh, hoši moji.
A kdopak že nám bude reprezentovat?
RUSKO - Arťuchin, Rybin, Ježov, Tichonov, Tarasenko a (snad) Něprjajev
ŠVÉDSKO - Martensson, Weinhandl
NORSKO - Thoresen (na EHC nebo kde to jak)
ČESKO - Průcha
Dohromady deset hráčů a už slyším, jak se zase Říha bude čuřit, jak že má s tím týmem pracovat :D Mohli by to zkusit řešit jako v Ufě - tam prostě některým hráčům start zakázali, viz třeba Erik Ersberg.