Co se stane, když uzavřete Extraligu

20. prosince 2011 v 20:59 | Kví-Kví |  Shoots!
Aneb nesouvislý článek na aktuální téma.


Nemá-li snad někdo pojem o tom, o čem že to tu mluvím, uzavření e-ligy ve zkratce znamená asi tolik, že se zruší play-out. Tedy žádný tým z e-ligy nesestoupí a žádný tým z 1. ligy se nedostane nahoru. Alespoň ne přirozenou sportovní cestou. Na stole je návrh uzavřít e-ligu se 14 týmy nebo (nepochopitelně po mě) přibrat Chomutov.
Důvodem jsou "finanční problémy" a uzavření má zabezpečit budoucnost extraligových týmů, které tak nebudou ztrácet sponzory a nepřijdou tedy o peníze. Tedy teoreticky. Podle mě to prakticky povede k ještě větším ekonomickým problémům. Proč?

1. Soutěživost
Představme si extraligový svět, kde neexistuje play-out. V půlce sezóny je víceméně jasné, kdo postupuje do play-off a kdo nemá šanci. Týmy bez šance najednou nemají o co hrát, protože nehrozí, že by z extraligy vypadly... Může to být zajímavé pro fanoušky? Magoři, jako jsem já, budou chodit pořád, ale 90% návštěvnosti tvoří lidi, kteří chtějí vidět boj. Boj o umístění, který najednou není. Takže utratím peníze za hokej, ve kterém o nic nejde, nebo si radši našetřím na dovolenou?

2. Mládež
Jak velké je procento juniorů, kteří jsou schopní rovnou naskočit do e-ligy? Jak velké je procento juniorů, kteří se se seniorským hokejem poprvé setkají v 1. lize? Rozdíl je poměrně velký, že?
A teď si představte - extraliga se uzavře, prvoligové týmy nemají o co hrát, ztratí pozornost jak médií, tak fanoušků. Buď zbankrotují nebo se poohlédnou jinde - v našem případě nejspíš na Slovensku nebo po vzoru Znojma v Rakousku. Tak jako tak, e-ligové týmy těží se spolupráce s 1. ligou v tom smyslu, že si z ní tak trochu dělají farmářskou ligu. Stačí se podívat na kádr HCO a kolik juniorů ze Zlína a Vítkovic máme v sestavě. Kde si tihle kluci budou zvykat na jiné tempo, když ne v první lize? Najednou prostě máte v juniorským týmu 5 hráčů navíc a kam s nima? Buď vám herně zakrní nebo čumí na e-ligu z lavičky.

Protože 1. liga by uzavření Extraligy sama o sobě asi neutáhla, e-ligové týmy by nejspíš musely hledat svoje farmičky jinde. A nebo si je vydržovat. A opravdu se vyplatí živit další hladové krky, které si až do teď hrály na vlastním písečku a byly samostatné?

Ovšem může vzniknout situace, kdy z důvodu číslo jedna prostě začnou odcházet zkušení hráči. Zaprvé nebude na jejich platy (a kdo je takovej "charakter", aby hrál za míň, než si zaslouží?), zadruhé každý chce hrát na co nejvyšší úrovni, což dost dobře nejde, pokud přijdete o soutěživost. No a kým nahradíte zkušené hráče? Mládeží, nic jiného nemáte. A tak vám extraligu hrají junioři a mladé pušky, čemuž odpovídá úroveň, protože ti nejlepší pořád nejspíš budou mířit do zahraničí. A zajímá to lidi? Kdyby je to zajímalo, chodí víc na první ligu a juniory. A jsme tam, kde jsme byli - malá návštěvnost, málo sponzorů. Což nás vede k...

3. Kvalita, úroveň
Cílem každé nejvyšší soutěže by mělo být produkování co nejlepších hráčů pro výběry národního mužstva, aby bylo možné reprezentovat na úrovni. Dále pak motivace a výchova mladých talentů. Jenže to kvůli výše zmíněnému půjde dost ztuha, že?


A tak vůbec no. Jestli tenhle návrh projde, připravte se na masakr českého hokeje. Dost dobře si nedokážu představit, jak by tohle "špatné mohlo být k něčemu dobré" a jestli má někdo nějaký nápad, nechť ho přednese.
Myšlenka toho, co by to udělalo s 1. ligou, mě pak vyloženě děsí...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 elll7 | Web | 21. prosince 2011 v 17:35 | Reagovat

Naprosto se vším souhlasím.
Chtělo by to udělat nějakou "vzpouru fanoušků" nebo tak něco ;D

2 vestec | Web | 13. ledna 2012 v 2:19 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.